Az iható csapvíz az új hungarikum
Ha meghalljuk azt a kifejezést, hogy hungarikum, akkor bizonyára olyan dolgok jutnak eszünkbe, mint a kalocsai hímzés, a pálinka vagy éppen a szóda. Mégis, azok közé az országok közé tartozunk, akik minőségi csapvízzel büszkélkedhetnek, ami nem is annyira alap dolog napjainkban.
A víz a legtöbb élőlény összetételének 80%-át teszi ki, miközben meghatározó szerepet játszik az anyagcsere-folyamataikban; fontos a növények fotoszintézisében, és számos élőlény számára biztosít élőhelyet. Ami minket, az emberiséget illeti, az iváson kívül számtalan mindennapi tevékenységünk során használjuk.
A víz nélkülözhetetlen a szerves folyamatok, például az emésztés fejlődéséhez, valamint a mérgezőanyagok felszívódásához és eltávolításához. A keringési rendszert is víz alkotja, a véren keresztül a tápanyagokat a szervezetben felosztja. Emellett a víznek olyan további előnyei vannak, mint a szomatikus hőmérsékletet fenntartása azáltal, hogy a bőrön keresztül az izzadság és a gőz révén eltávolítja a felesleges hőt, valamint enyhíti a fáradtságot, megelőzi a fejfájást és csökkenti a szívproblémák kockázatát.
Másrészt az emberi tevékenységeken keresztül is látni lehet a víz fontosságát. Elsősorban azért, mert a mezőgazdaságban (70%), az iparban (15%) és a háztartásokban (15%) használják.
Az éghajlatváltozás kihívásai a vízügyi ágazatban
A víz alapvető fontosságú a biológiai sokféleség fenntartásához, mivel szűkössége egyet jelent a fajok és ökoszisztémák elvesztésével. Az éghajlatváltozással szemben is kulcsszerepet játszik: a globális felmelegedés az aszályok, özönvízszerű esőzések és áradások növekedését okozza, ami elvándorlásokhoz, az ökoszisztémák változásához, valamint az állat- és növényvilág eltűnéséhez vezet.
A hőmérséklet emelkedése a gleccserek olvadásához és ezáltal a tengerszint emelkedéséhez vezet. Másrészt felmelegíti az óceánokat és savasítja a vizüket, megakadályozza, hogy azok széndioxid-nyelőként betöltsék funkciójukat, és hatással van a tengeri fajokra. Ebben az összefüggésben figyelembe kell venni a víz jelentőségét az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, mivel a jobb gazdálkodás, a nagyobb gondosság és a felelősségteljesebb vízfogyasztás hozzájárul a víz hatásainak enyhítéséhez.
Becsüljük meg a magyar vizeket
Ma egyre kevesebb az ivóvíz, miközben egyre nehezebben jutunk hozzá a forrásokhoz. A Föld megállás nélkül szárad, úgyhogy a hazai helyzet igenis megérdemli a dicséretet. A hazai vízhelyzet mondhatni víz nagyhatalommá teszi az országot, még akkor is, ha a szárazság nálunk is érezhető. A probléma azonban egyre komolyabb, mivel a mélyvizek is szennyezettebbek. A jó hír azonban az, hogy a felhasználók értik a problémát, és egyre több helyen megjelenik a spórolás fontossága, a lezárt csapok, tehát egy új, vízspóroló kultúra kifejlődése.
Az ihatatlan vizet nem lehet csak úgy megszűrni, és a technológiai megoldások még több problémát jelentenek. Az ásványvíz és a PET-palackok szintén maradandó károkat okoznak, úgyhogy még fontosabb rátérni a csapvízre, legalábbis azokon a helyeken, ahol még megtehetjük.
Blog
Az általános higiéniához a szájápolás is hozzá tartozik
Ahhoz, hogy tiszták és ápoltak legyünk, nem elég csak a bőrünket és a hajukat megtisztítani,
Milyen feltételei vannak az infraszauna telepítésének az otthonunkban?
Manapság már nemcsak akkor élezhetjük az infraszauna jótékony hatásait, ha szállodában, hotelben szállunk meg, vagy
Drámai változás a Google Hírekben
2024. április 25-től jelentős változások léptek életbe a weboldal tulajdonosok számára. Az eddig megszokott módon
Népszerű építészeti megoldások 2024-ben
Az építőipar 2024-ben az esztétikára, a minőségre és a környezettudatosságra törekszik, legalább is úgy tűnik
Hasonló bejegyzések
Ismerjük meg közelebbről a virágkötészet kultúráját
Amikor valakinek fiatal korában túlzás nélkül életre szóló döntést kell meghoznia nincs könnyű helyzetben. Az idősebbek persze próbálják átadni a fiatal 14 16 éveseknek a tapasztalataikat és legtöbben azt szokták kiemelni, hogy az a legfontosabb,
Művészeti megoldások az építészetben
Talán kevesen tudják, de az építészeknek is van világnapja, és ez valójában nem is számít egy újkeletű dolognak. 1998-ban nyilvánította az Union Internationale des Architectes (UIA), vagyis az Építészek Nemzetközi Szövetsége 10.06.-át az építészek világnapjává.
Azbeszt, a veszélyes hulladék az építkezéseken
A rekonstrukciós munkálatok programjában néhány évvel ezelőtt újra azbeszt került a figyelem középpontjába, ennek ellenére az emberek nagy része a mai napig nincs tisztában azzal kapcsolatban, hogy ez az anyag miért ártalmas, és hogy milyen