A különböző kultúrák nem mindennapi fogápolási szokásai

2025. március 18.Kultúra
FőoldalA különböző kultúrák nem mindennapi fogápolási szokásai

A különböző kultúrák nem mindennapi fogápolási szokásai

A fogápolás, a fogápolási szokások a világ különböző tájain, és koraiban elég eltérőek voltak. Maga a fogápolás, illetve a különböző fogászati kezelések nem csak a modern orvostudományhoz kapcsolódik, hiszen mélyen gyökerezik a helyi hagyományokban és a kultúrákban.

Ha belegondolunk, ezek is elég eltérőek lehetnek. Míg a Nyugati területeken az elektromos fogkefe és a fogkrém lett a mindennapi szájápolás alapvető eszköze, addig más kultúrákban a mai napig olyan módszereket alkalmaznak az emberek fogaik tisztítása érdekében, amiken valószínűleg mindannyian meglepődnénk.

Fogápolás Dél-Ázsiában és a Közel-Keleten

A Salvadora persica nevű fa gyökerét vagy ágát hívják miswak-nak, melyet ezeken a területeken évezredek óta fogápolásra használják az emberek. Ez az iszlám kultúrában rendkívül fontos, ugyanis még a Proféta tanításaiban is megjelenik, mint fogápolási eszköz. A miswak frissíti a leheletet, tisztítja a fogat és emellett antibakteriális hatással is rendelkezik. Rengeteg muszlim családban a miswak a mai napig jelen van, főleg a vallási ünnepek ideje alatt.

A fogak feketítése, vagyis az ohaguro a délkelet-ázsiai és Japán kultúrákban jelent meg, és ez a hagyomány egészen a Heian-kortól a 19.század végéig fennmaradt. Korábban ezeken a területeken a fekete fogakra az érettségként, a szépségként és hűségként tekintettek, ezért a hölgyek, főleg a szamurájok és a nemesek feleségei vas-ecet keverékével kezdték el befeketíteni a mosolyukat. Hasonló hagyomány figyelhető meg Délkelet-Ázsia területein is, például Thaiföldön és Vietnámban is. Ezeken a területeken ugyancsak esztétikai és spirituális jelentőséget tulajdonítottak a befeketített fogaknak.

Különleges fogászati szokások a világ különböző területein

Bali szigetén és néhány afrikai törzsben a fogak reszelése is megjelent, és ez egy igen fontos rituálénak számított, és a legtöbb helyen a felnőtté válást szimbolizálja. A fogakat reszelve igazán hegyessé formázták, ez pedig nem csak törzsi identitást, hanem a társadalmi hovatartozást is jelentette. Mai szemmel tekintve a középkori Európában a fogorvosi kezeléseket mindennek nevezhetnénk, csak kíméletesnek nem.

Akkoriban a problémás fog eltávolítását vagy „vándor” fogorvos, vagy borbély végezte el, fájdalomcsillapítóként pedig vagy különböző gyógynövényeket, vagy alkoholt használtak. A középkorban az emberek fogápolása abból állt, hogy a fogaikat szénnel és gyógynövényekkel dörzsölték át, így szerették volna eltávolítani róluk a lerakódott lepedéket.

A globalizációnak köszönhetően a régi fogászati szokásokat elkezdték lekörözni a modern, nyugati típusú fogápolási technikák. Egyre jobban elterjedt a fogkrém, a fogselyem, és a fogkefe használata,  de néhány helyen, például Afrikában és Indiában még mindig széles körben használják az emberek azokat a tradicionális eszközöket, melyek beleépültek a kultúrájukba. Minden kultúra fogászati szokásai mögött ott áll egy mélyebb jelentés, amely sok esetben a felnőtté válást, illetve a spiritualitást is érinti.

Blog

Hasonló bejegyzések

Az általános higiéniához a szájápolás is hozzá tartozik

2024. július 22.|

Ahhoz, hogy tiszták és ápoltak legyünk, nem elég csak a bőrünket és a hajukat megtisztítani, a fogaink és szánk ápolásáról sem szabad megfeledkeznünk. Pedig sokakkal megesik, hogy kimarad a reggeli vagy az esti fogmosás.

Milyen feltételei vannak az infraszauna telepítésének az otthonunkban?

2024. július 15.|

Manapság már nemcsak akkor élezhetjük az infraszauna jótékony hatásait, ha szállodában, hotelben szállunk meg, vagy felkeresünk egy edzőtermet, wellness központot vagy fürdőt. Már arra is van lehetőségünk, hogy az otthonunkba kerüljön egy infrakabin, mi pedig

Drámai változás a Google Hírekben

2024. május 29.|

2024. április 25-től jelentős változások léptek életbe a weboldal tulajdonosok számára. Az eddig megszokott módon már nem lehet új kiadványokat felvenni a Google Hírek kiadói központjába (Google Publisher Center).